Jak nauczyć dziecko nie wychodzić za linię?

Jak nauczyć dziecko nie wychodzić za linię?

Kolorowanie to dla wielu dzieci ulubione zajęcie. Wraz z rozwojem dziecka zmienia się charakter rysowania i kolorowania. Dowiedz się, jak wspierać rozwój dziecka i pomóc mu nauczyć się kolorować bez wychodzenia poza linię.

Przyjemność z kolorowania

Dziecko mniej więcej między 4. a 5. rokiem życia nabywa zdolności do wypełnienia konturowych kształtów kolorem – czy to za pomocą kredki, czy flamastrów – bez wychodzenia na linię. Jak wesprzeć dziecko w rozwijaniu umiejętności kolorowania w wyznaczonych konturach?

Nauka kolorowania w wyznaczonych linia opiera się na dwóch zmysłach: wzroku (widzimy linie, których nie możemy przekroczyć) oraz dotyku (zmysł daje nam impuls do zatrzymania ruchu ręki). Ćwiczenia kolorowania bez wychodzenia za linię oparte są początkowo głównie na zmyśle dotyku, dzięki któremu dziecko poczuje niejako barierę do nieprzekraczania
wyznaczonej granicy kolorowania.

Warto pamiętać, że najlepszy sposób uczenia dziecka to nauka poprzez zabawę. Podobnie jest z rysowaniem, które właściwie z założenia ma być dla dziecka przyjemną rozrywką. Przygotowaliśmy kilka inspiracji, w jaki sposób wspierać rozwój dziecka w zakresie kolorowania bez wychodzenia za linię.

Ćwiczenia dla dziecka

Do ćwiczeń, które mają wspierać Twoje dziecko w kolorowaniu bez wychodzenia za linię, możesz wykorzystać przedmioty, które masz w domu. Sprawdź nasze inspiracje. Jedną z metod jest wykorzystanie zwykłej taśmy klejącej – najlepiej kolorowej lub szarej (najlepiej unikać przeźroczystej – jest dla dziecka za słabo widoczna). Na kartce papieru taśmą wyznaczamy linie, w obrębie których dziecko będzie rysować. Mogą to być np. kształty geometryczne – np. kwadrat, trójkąt czy prostokąt. Kolor oraz struktura taśmy pozwoli dziecku za pomocą zmysłu wzroku oraz dotyku rozpoznać granicę, poza którą nie
powinno wyjeżdżać podczas kolorowania. Taśma jest świetną pomocą w tym procesie – nawet jeśli kredką najedziemy na taśmę, to na śliskiej powierzchni nie będzie widoczna kredka (a flamaster prawdopodobnie łatwo się zmyje) i dziecko szybko “wyczuje” przekroczoną linię.

Do kolejnego ćwiczenia wspierającego kolorowanie bez wychodzenia na linię potrzebne będą rolki po papierze toaletowym lub ręcznikach papierowych. Wystarczy pociąć walec z rolki na kółka o grubości 1-2 cm. Wystarczy kółka lub elipsy (zegnij delikatnie rolkę podczas wycinania, by uzyskać taką formę) przykleić na kartkę papieru. Można ułożyć z kółek kwiatka lub motylka, aby zachęcić dziecko do wykonania przygotowanego zadania. Wyraźne granice w postaci wypukłej figury umożliwią dziecku w prosty sposób kontrolować rękę podczas kolorowania.

Jeśli posiadasz w domu pistolet na klej na gorąco, również możesz go wykorzystać do ćwiczenia z dzieckiem kolorowania bez wychodzenia poza linię. Wystarczy rozgrzanym klejem na kawałku tektury lub kartce z bloku technicznego narysować wybrany kształt – np. dom. Gdy klej zastygnie – granice konturu będą przez dziecko wyczuwalne i trudniej je będzie je przekroczyć.

Dzięki opisanym ćwiczeniom dziecko nauczy się kontrolować ruchy dłoni podczas kolorowania. Zaproponowane ćwiczenia są z jednej strony nauką kolorowania bez wychodzenia poza linie, a z drugiej świetną zabawą dla dziecka. Pamiętaj, że umiejętność rysowania w wyznaczonych liniach wymaga treningu. Jednak opanowanie jej na wystarczającym poziomie z pewnością pomoże dziecku z powodzeniem rozpocząć naukę w szkole.

wszystkie materiały w plikach pdf

Nie musisz martwić się o format plików. Wszystkie są zapisane jako wielostronicowe pliki PDF z interaktywnym spisem treści.

nie musisz czekać na kuriera

Wszystkie pliki dostarczymy na Twoje konto w sklepie. Procedura zakupu jest bardzo intuicyjna i zawsze możesz wrócić do panelu aby pobrać swoje pliki.

dożywotnia licencja na użytkowanie

Kupując pakiet materiałów uzyskujesz dożywotnią licencję na wykorzystywanie ich w swojej pracy w placówkach oświatowych i terapeutycznych lub w pracy w domu ze swoimi dziećmi.