Jak zachęcić dziecko do nauki?

Jak zachęcić dziecko do nauki?

Dzieci lubią poznawać nieznane dotąd rzeczy i zdobywać nowe umiejętności. Jednak w procesie nauki przychodzą czasem kryzysy, gdy dziecko nie chce się zmobilizować do uczenia się. Jak jako rodzice powinniśmy wspierać pociechę? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów.

Niechęć do nauki – jak sobie z nią radzić?

Wcale nie musimy wymyślać innowacyjnych sposób na zachęcenie dziecka do nauki. Najlepsze rozwiązania to proste rozwiązania. Porozmawiaj z dzieckiem – zapytaj, czy jest przedmiot, który lubi, a który nie i dlaczego. Potem zaproponuj wspólną naukę. Uczeń pozostawiony samemu podczas nauki bardzo często napotyka na trudności, z którymi nie jest w stanie sobie samodzielnie poradzić. Wspólne odrabianie lekcji w domu może być
bardziej efektywne (i także przyjemne), gdy usiądziecie do tego razem. Pamiętaj, że nie chodzi tu o odrabianie lekcji za dziecko, a wspieranie go w tym procesie. Jeśli poczuje wsparcie w rodzicu, będzie mu łatwiej przezwyciężyć trudności. Nauka przez zabawę to najlepszy sposób na przezwyciężenie niechęci do nauki u dzieci. Każdy z nas lubi zabawę, a dzięki takiej formie nauki, uczenie się nie będzie już przykrym obowiązkiem. Pociecha nie lubi matematyki? Można równania ćwiczyć z gadżetami w postaci np. ulubionych przekąsek: paluszki, kawałki owoców, ciasteczka – świetnie sprawdzą się jako pomoce naukowe. Taka forma nauki może pomóc dziecku polubić dany przedmiot i tym samym zażegnać jego niechęć do uczenia się. Ważne jest tu zaangażowanie rodzica, który w procesie nauki i przezwyciężania niechęci do niej będzie razem z dzieckiem. Nie bój się także wykorzystywać multimediów jak tablety czy gry edukacyjne. Nowoczesne pomoce naukowe mogą być dobrym wsparciem w zachęcaniu dziecka do uczenia się. Jest wiele specjalnych aplikacji na smartfon czy tablet, które pomogą uczniowi w zdobywaniu wiedzy. Trzeba jednak zachować zachować odpowiedni balans w używaniu multimediów –
mają być one jedynie wsparciem w procesie nauki.

Przysłowiowy “kij i marchewka” nie jest najlepszym rozwiązaniem w walce z niechęcią dziecka do nauki. Nie nagradzaj za dobre oceny i nie karz za złe. Takie rozwiązanie wcale nie motywuje dziecka do nauki i zdobywania lepszych ocen, a może być powodem nasilania się niechęci do uczenia się. Warto rozmawiać z dzieckiem, że nauka to nie jest przykry obowiązek, a forma przygody, dzięki której rozwija swoje umiejętności i wzbogaca wiedzę na różne tematy.
Warto w całym procesie edukacji dziecka zachować zdrowy rozsądek. Oczywiście szkoła to obowiązek i trzeba o tym uświadamiać dziecka. Zdobywanie wiedzy nie może być tylko oparte na przyjemnościach. Wszelkie urozmaicone pomoce naukowe trzeba traktować jako przyjemny dodatek i motywację – jednak nie są głównym wyznacznikiem w procesie nauki. Trzeba podkreślić dziecku, że każdy ma obowiązki – rodzice muszą chodzić do pracy, aby opłacić rachunki, jedzenie etc., a dziecko ma szkołę, prace domowe etc. Każdy ma zatem swoje obowiązki, a ich sumienne realizowanie wypływa na lepsze życie całej rodziny

wszystkie materiały w plikach pdf

Nie musisz martwić się o format plików. Wszystkie są zapisane jako wielostronicowe pliki PDF z interaktywnym spisem treści.

nie musisz czekać na kuriera

Wszystkie pliki dostarczymy na Twoje konto w sklepie. Procedura zakupu jest bardzo intuicyjna i zawsze możesz wrócić do panelu aby pobrać swoje pliki.

dożywotnia licencja na użytkowanie

Kupując pakiet materiałów uzyskujesz dożywotnią licencję na wykorzystywanie ich w swojej pracy w placówkach oświatowych i terapeutycznych lub w pracy w domu ze swoimi dziećmi.