We współczesnym świecie, przepełnionym elektroniką i licznymi gadżetami, które są dla najmłodszych najatrakcyjniejszą rozrywką, trudno jest namówić dziecko do poświęcania czasu nauce. Istnieją jednak sposoby, by skusiło się na spędzenie popołudnia nad ćwiczeniami. Jak tego dokonać? Podpowiadamy!
Dostosuj materiały do wieku i możliwości dziecka
Pamiętaj, że dziecko łatwo może się zniechęcić. Staraj się zatem tak dobierać zadania, żeby kilkulatek mógł im sprostać. Dlaczego o tym piszemy? Wiemy, że rodzice chcą dla swoich pociech jak najlepiej, dlatego często próbują podsunąć im nieco trudniejszy materiał, licząc na to, że pomogą im w ten sposób opanować treści z wyprzedzeniem. Tymczasem zadania zbyt trudne i niezrozumiałe dla dzieci, mogą skutecznie zniechęcić je do nauki. Pamiętaj, że dla ucznia, zwłaszcza z trudnościami w nauce, poziom trudności powinien być dostosowany tak, by łatwo zauważalne stały się postępy i sukcesy.
Doceniaj wszelkie postępy dziecka
Nawiązując do wspomnianego wyżej zauważania sukcesów – staraj się chwalić dziecko za każdy, nawet najmniejszy jego postęp. Jeśli tylko połowę zadania wykonało prawidłowo, doceń ten fakt i daj mu odczuć, że dobrze mu poszło. W przypadku prób zachęcenia dziecka do nauki, warto widzieć szklankę zawsze do połowy pełną! Nie podchodź więc zero-jedynkowo do tematu. Zwróć uwagę, że na egzaminach czy testach często poszczególne zadania podzielone są na kilka etapów, które osobno się punktuje. Ważne więc, by i tutaj zachować się podobnie – nie piętnuj błędów, ale doceniaj każdy mały sukces. Chwalone dziecko chętniej wróci do nauki.
Daj możliwość samokontroli
Dziecko, które może samo ocenić własne postępy w nauce, będzie chętniej wykonywało konkretne ćwiczenia. Dlaczego? Bycie docenionym przez rodzica czy nauczyciela to jedno, ale zauważanie swojego własnego rozwoju to drugie. Staraj się więc dobierać zadania tak, by kilkulatek mógł samodzielnie ocenić, czy dobrze je wykonał. Wszelkie labirynty, krzyżówki, kolorowanki z działaniami matematycznymi, łączenie kropek – to tylko kilka przykładów ćwiczeń, które dziecko może wykonywać samo i sprawdzać, czy dobrze sobie z nim poradziło. Wynik będzie widoczny gołym okiem – zachęcaj więc malucha, by próbował wykonywać zadanie do skutku, aż dobrze je rozwiąże. Możliwość samokontroli jest na tym etapie rozwoju bardzo doceniana przez uczniów – dajmy im więc ku temu szansę.
Zachowaj zabawowy charakter ćwiczeń i zajęć
Nauka, zwłaszcza ta, która odbywa się poza szkołą, powinna być dla dziecka przede wszystkim dobrą zabawą. Dobranie zadań w taki sposób, by zawsze były dla najmłodszych interesujące, nie jest jednak łatwe. Próbuj zatem przemycać ćwiczenia w ciągu dnia, podsuwając je w czasie zabawy. Liczenie klocków podczas budowania z nich wieży, czytanie napisów na murach, dodawanie znalezionych w lesie grzybów czy jarzębiny, to tylko kilka pomysłów, które mogą się sprawdzić. Ważne, by dziecku nauka kojarzyła się przyjemnie i nie była jedynie żmudnym wykonywaniem zadań. Doskonałym pomysłem na naukę przez zabawę mogą być także kolorowe karty pracy od Czary z drukary – zadania w nich przemycone pomogą rozwinąć liczne umiejętności, jednocześnie będąc rozrywką. Zawarte w kartach ćwiczenia – sudoku, wykreślanki, kolorowanki, labirynty czy rysowanie po śladzie to tylko mała część z szerokiego wachlarza propozycji, jakie oferują nasze karty do samodzielnego wydruku. Przekonaj się, czy przypadną do gustu także Twojemu dziecku.
Jeśli chcesz sprawić, by nauka stała się zabawą i na dobre zaszczepić w najmłodszych pociąg do zdobywania wiedzy, poznaj ofertę naszego sklepu. Jeżeli potrzebujesz doradztwa w doborze materiałów edukacyjnych, zapraszamy do kontaktu – z przyjemnością pomożemy w podjęciu decyzji!