Nauka przez zabawę – przyjemne prace domowe

Nauka przez zabawę – przyjemne prace domowe

Przez natłok szkolnych obowiązków dzieci tracą radość ze zdobywania wiedzy. Po całym dniu w szkole wracają do domu, gdzie czeka je odrabianie zadań domowych i przygotowywanie się na kolejny dzień szkolny. Coraz częściej pojawiają się głosy, że nie powinno zadawać się prac domowych do domu, przede wszystkim tym najmłodszym uczniom. Czas w domu powinien zostać przeznaczony na odpoczynek. Z drugiej strony są też zdania, że jest to najlepszy sposób na powtórzenie i utrwalenie materiału omawianego na lekcjach w szkole. Każda z opcji ma swoje plusy i minusy. Należy pamiętać, że uczenie się to długotrwały proces – wymaga czasu, wielu powtórek w celu utrwalenia zdobytych informacji. Łatwo jest się zniechęcić. Pamiętajmy, że uczenie powinno być przyjemne dla dziecka.

Kiedy prace zadawane do domu to zmora

Nie oszukujmy się, prace domowe nie znikną z metod nauczania w polskich szkołach. Ale nie musi to być przykry obowiązek. Jak możemy pomóc dziecku przebrnąć przez ten etap edukacji? Najlepszym sposobem jest sprawienie, żeby uczyć się przez zabawę. Nie od dzisiaj wiadomo, że to najlepiej działa na dzieci. Jak ugryźć temat?

Nauka przez doświadczenia

Dzieci nie lubią się nudzić, a często proces nauczania właśnie taki jest. Aby temu zapobiec można zaplanować eksperymenty w zaciszu domowym. Ciągłe sprawdzanie, analizowanie i wyciąganie wniosków przynosi zdecydowanie wiele pozytywnych skutków. Dzięki samodzielnemu myśleniu lepiej zrozumieją nowy temat.

Nauka może być grą!

Trudno ciągiem uczyć się wielkiego bloku informacji. Nie jest tajemnicą, że najlepiej taką naukę rozbić na mniejsze etapy. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie mniej wyczerpujące dla mózgu i daje czas na regenerację. Czy zauważyliście, że gry komputerowe podzielone są na mniejsze poziomy do przechodzenia? Każdy taki etap kończy się walką z przeciwnikiem (tzw. bossem).Tak samo może być z nauką! Każdy mniejszy etap nauki może kończyć się właśnie trudniejszym zadaniem. Proces odrabiania pracy domowej zamieni się wówczas w przygodę!

Nagradzajmy dzieci!

Jak pokazać dziecku, że uczenie się to długotrwały proces, który procentuje? Tutaj może sprawdzić się metoda nagradzania. Punkty za rozwiązanie części zadań będą odzwierciedlać poczyniony w nauce postęp. Warto przygotować tablicę do udokumentowania tych punktów. Ważne, żeby było to w widocznym miejscu np. na lodówce w kuchni albo drzwiach wejściowych. Punktami mogą być kolorowe magnesy, kartki samoprzylepne itp.

Interesujące karty pracy

Karty pracy stanowią idealne narzędzie do wspierania dzieci w procesie uczenia się. Materiały edukacyjne dostępne w sklepie Czary z drukary odpowiadają potrzebom edukacyjnym tych najmłodszym i pozwalają na niewymuszone łączenie nauki z zabawą. W naszych kartach znajdują się między innymi takie zadania jak łączenie kropek, labirynty, sudoku, kolorowanki, gry i wiele innych. Udowadniamy, że nauka może być świetną zabawą! W razie pytań serdecznie zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością pomożemy w wyborze odpowiednich zestawów, dopasowanych do wieku i zainteresowań najmłodszych.

 

wszystkie materiały w plikach pdf

Nie musisz martwić się o format plików. Wszystkie są zapisane jako wielostronicowe pliki PDF z interaktywnym spisem treści.

nie musisz czekać na kuriera

Wszystkie pliki dostarczymy na Twoje konto w sklepie. Procedura zakupu jest bardzo intuicyjna i zawsze możesz wrócić do panelu aby pobrać swoje pliki.

dożywotnia licencja na użytkowanie

Kupując pakiet materiałów uzyskujesz dożywotnią licencję na wykorzystywanie ich w swojej pracy w placówkach oświatowych i terapeutycznych lub w pracy w domu ze swoimi dziećmi.