Nauka w wakacje – czyli jak sprawić aby dziecko traktowało naukę jako zabawę?

Czy da się przekonać opornego względem nauki kilkulatka do zajrzenia w książki podczas wakacyjnej przerwy od szkoły? Wielu rodziców dwoi się i troi, chcąc zachęcić swoje dziecko do nadrobienia zaległości w nauce lub przygotowania materiału z wyprzedzeniem w czasie letnich miesięcy. Jakie metody sprawdzą się, by najskuteczniej zachęcić ucznia do pochylenia się nad książkami w wakacje? Wypróbuj nasze sprawdzone triki i przekonaj się, że naprawdę działają!

 

Zaaranżuj letnią scenerię

Nauka w wakacje to naprawdę trafiony pomysł. Zwłaszcza, jeśli wiemy, że dziecko, z którym chcemy pracować, miało trudności z przyswojeniem materiału w czasie roku szkolnego i warto byłoby omówić z nim niektóre zagadnienia. Aby jednak nie zniechęcić ucznia do zaglądania w książki nawet latem, warto uczynić z tego zabawę i sprawić, by kojarzyła się przyjemnie, a nie uciążliwie. Dobrym pomysłem będzie zatem połączenie nauki na przykład z zabawą pod rozstawionym w ogródku namiotem lub z wyjazdem nad jezioro. Zupełnie innej reakcji na propozycję przeczytania czytanki możemy spodziewać się przy biurku do odrabiania lekcji i przy świetle latarki po zmroku na campingu. Warto sprawić, by wszelkie próby przyswajania wiedzy niosły za sobą przyjemne skojarzenia i wywoływały wspomnienia, do których dziecko będzie chciało wracać.

Wykorzystaj wakacyjne gadżety

Matematyka w wakacje? To się może udać! Wykorzystaj do nauki elementy Waszych wspólnych wycieczek – przywiezione pamiątki, zebrane na działce owoce, znalezione nad morzem muszelki. Nauka dodawania na kocu wśród szumu morskich fal? Sumowanie bursztynów na pewno będzie ciekawsze niż liczenie słupków w zeszycie. Wyzwól w sobie pokłady kreatywności i zobacz, które z wakacyjnych akcesoriów możesz wykorzystać do nauki. Może policzycie kropki na kole do pływania? Jeśli jesteś zwolenniczką/-kiem nagród, zawsze możesz też zachęcić najmłodszych do nauki przez obietnicę lodów czy gofrów po zakończonej lekcji czy dobrze wykonanym zadaniu. Czy podziała? Bez wątpienia!

Pobaw się w szkołę

Kiedy chcemy zachęcić do nauki przedszkolaków czy zerówkowiczów, którym wizja nauki w szkole jawi się jako przygoda pełna wyzwań, warto zaaranżować zabawę w lekcje. Spakowany plecak z piórnikiem i zeszytami, stół z krzesłem imitujący ławkę i kanapki w śniadaniówce mogą stworzyć atmosferę, w której maluch będzie chciał poczuć się pilnym uczniem. Zachęć dziecko do zabawy w szkołę, w której Ty będziesz nauczycielem i wyjaśnisz mu materiał, który chcesz, żeby przyswoiło. Pamiętaj tylko o urządzaniu regularnych przerw (najlepiej ogłaszanych dzwonkiem)! Nie zapominaj, że zabawa ma być dla dziecka przyjemnością i zbyt długie lekcje mogą je zniechęcić.

Atrakcyjne karty pracy

Ciekawą alternatywą dla proponowanych wyżej rozwiązań mogą być także karty pracy do samodzielnego wydruku od Czary z Drukary. Nasze materiały edukacyjne pozwalają na swobodne łączenie nauki i zabawy, dzięki czemu dziecko nie będzie miało wrażenia, że spędza czas na żmudnym ćwiczeniu matematyki czy kaligrafii. W naszych kartach znajdują się między innymi takie zadania jak łączenie kropek, labirynty, sudoku, kolorowanki, doble i wiele innych. Zabierz je ze sobą na wakacje – świetnie sprawdzą się do walki w nudą podczas jazdy autem.

Wielu rodziców postanowiło nam zaufać i przekonać swoje dziecko, że nauka może być świetną zabawą. Dołącz do nich i zaszczep w swoim maluchu pociąg do wiedzy!

W razie pytań serdecznie zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością pomożemy w wyborze odpowiednich zestawów, dopasowanych do wieku i zainteresowań najmłodszych.

wszystkie materiały w plikach pdf

Nie musisz martwić się o format plików. Wszystkie są zapisane jako wielostronicowe pliki PDF z interaktywnym spisem treści.

nie musisz czekać na kuriera

Wszystkie pliki dostarczymy na Twoje konto w sklepie. Procedura zakupu jest bardzo intuicyjna i zawsze możesz wrócić do panelu aby pobrać swoje pliki.

dożywotnia licencja na użytkowanie

Kupując pakiet materiałów uzyskujesz dożywotnią licencję na wykorzystywanie ich w swojej pracy w placówkach oświatowych i terapeutycznych lub w pracy w domu ze swoimi dziećmi.